02/06/2024
În Corunca, avem candidați din toate partidele politice, ceea ce este normal și democratic. Din păcate, astfel voturile noastre se pulverizează și același partid câștigă puterea absolută de 34 de ani. Știți la cine mă refer, da? UDMR merge la vot cu un singur candidat, în timp ce noi ne dispersăm și, din cauza dezamăgirii multora față de politică, nici măcar nu ne prezentăm la vot.
Am auzit vecini spunând: "Votez acel candidat că este om fain". Dar oare omul fain are vreo șansă de reușită? Credeți că cineva care a trecut prin primărie doar pentru a plăti impozite, fără nicio minimă experiență în administrație, fără nicio acțiune civică, care are singurul argument viabil în a schimba ceva cu altceva, este omul potrivit pentru funcția de primar sau de consilier? Să știți că foarte mulți cetățeni nu știu că voturile pentru candidatura de primar nu asigură un mandat de consilier. Pentru consiliu sunt alte buletine de vot. Cu cât se obțin mai multe voturi, se obțin mai multe mandate.
Nu vă irosiți votul pe perdanți! Toți cei care nu adună suficiente voturi pentru un mandat vor asigura mandate în plus pentru UDMR.
Rețineți, avem alegeri într-un singur tur, cu vot etnic pur în Corunca, nu pe baze meritocratice și proiecte de perspectivă, ceea ce nu permite o competiție adevărată. Alegeți pe cineva competent, un gospodar care a demonstrat ceva în viața lui și s-a implicat în administrație, un curajos cutezător, un vizionar!
PNL vine în fața alegătorilor cu o echipă întărită, cu candidați serioși: 3 juriști, antreprenori, un fost judecător la Curtea de Apel. Acesta este adevărul curat pe care nu mă feresc să vi-l spun. În comunitatea noastră, de regulă votăm omul și nu partidul din care face parte. Prezența masivă la vot va face diferența, votul vostru este important dacă doriți schimbarea. Și pentru etnicii maghiari ar fi mai avantajos să existe un echilibru al puterii în administrația locală. Unde atât primarul, cât și viceprimarul și majoritatea consilierilor sunt de la același partid, respectul pentru comunitate este la cote minime. Nu îi interesează părerea oamenilor. Nu mai are cine să-i oprească din abuzuri. Nu doar limba contează într-o primărie, ci și eficiența cheltuirii banului public.
La alegerile anterioare, maghiarii s-au prezentat la vot în proporție de 62%, iar românii doar 31%, mulți dintre ei neavând reședința în comună. Echipa noastră nu va face promisiuni deșarte și personal am promis doar că-mi fac datoria. Eu nu fac politică în CL, fac administrație cu gândul la dorința cetățenilor. Sunt în CL Corunca, într-o opoziție minoritară și cunosc ce se poate obține sau nu. Sper doar ca în viitor să avem o opoziție majoritară și unită, într-o coaliție, pentru a obține cât mai mult posibil.
Constat că unora le plac poveștile și promisiunile frumoase. Alții cred în sperietorile lansate de cei care riscă să își piardă puterea.