Aurel Mașca - consilier local

Aurel Mașca - consilier local Consilier local Corunca

28/11/2024

Veniti alaturi de noi, votam pentru democratie si parcus European!

După  luni  întregi de dezamăgire și reproșuri față de unii colegi,  am din nou speranțe că țara mea poate ajunge pe mâi...
27/11/2024

După luni întregi de dezamăgire și reproșuri față de unii colegi, am din nou speranțe că țara mea poate ajunge pe mâini bune și nu va întra în vartejul populismului bolșevic .

25/11/2024

Ma intreaba Googalul la ce ma gandesc si raspund: Am intrat in politica doar din dorinta de schimbare si asta vad ca s-a intamplat doar d**a alegerile de ieri.
Am o gandire liberala, vreau democratie si alegeri meritocratice in toate domeniile.
Nu am sentimente sovine si nu mai vreau in tara partide etnice, nu vreau in comuna noastra administratie doar maghiara, sa avem invatamant si in limba romana, sa aiba posibilitatea sa invete limba romana corecta toti.
Este inadmisibil pt. mine alegerea primarilor intr-un singur tur.
Vreau democratie, libertate de opinii in CL si la toate nivelurile decizionale, respect reciproc in toate domeniile.
Concurenta, democratie si meritocratie peste tot.
Acesta este gandul meu la moment istoric in democratia noastra fragila.
Cate zile mai am doresc sa-mi fac datoria si numa' bine si rau la nime!

Am votat pragmatic. Mergeti la vot, nu lasati pe altii sa va hotarasca viitorul!
24/11/2024

Am votat pragmatic.
Mergeti la vot, nu lasati pe altii sa va hotarasca viitorul!

Dragi consăteni. Azi am avut ședința de consiliu local. Din păcate s-a simțit lipsa colegului meu Chesa, care e plecat î...
21/11/2024

Dragi consăteni.
Azi am avut ședința de consiliu local.
Din păcate s-a simțit lipsa colegului meu Chesa, care e plecat în concediu.
Primarul susținut de consilierii săi mi-au interzis categoric să filmez ședința de consiliu.Mai putem vorbi aici de comunicare, transparenta sau democratie? Cu toate ca legea permite filmarea și chiar transmiterea online a ședințelor de consiliu local.
S-a discutat despre construirea unei creșe și grădinițe în loc la Eva Bár, lângă moara și castel. Pe 800 mp de teren.
Batjocura curata.
Nici locația și nici suprafață nu este adecvata unui asemenea proiect.
Noul consilier Nemet Zsolt, a încercat să ne convingă că referendumul este ilegal și fără urmări, că ne costă enorm, 3 miliarde de lei, că samsarii ne vor da în judecata etc.
Noroc ca l-a potolit Elvira Oltean, care i-a dovedit că în realitate ne costă doar 7000 lei.
Sunt dezamăgit.

Am depus juramantul de credinta pentru un nou mandat de Consilier Local in CL al comunei Corunca, asa sa-mi ajute Dumnez...
19/10/2024

Am depus juramantul de credinta pentru un nou mandat de Consilier Local in CL al comunei Corunca, asa sa-mi ajute Dumnezeu!

Sunt uimit de modul cm au votat concetatenii, nu au tinut cont de cei care s-au implicat, au fost activi in CL, experie...
16/06/2024

Sunt uimit de modul cm au votat concetatenii, nu au tinut cont de cei care s-au implicat, au fost activi in CL, experienta in consiliu, au preferat sa voteze
prospaturi,o virtuala si iluzorie schimbare.
Au votat masiv actuala conducere udemerista, asta insemnand ca sunt f.multumiti de democratia locala, de cm au fost condusi.

Noi romanii suntem tot într-o opozitie minoritara impreuna cu prospaturile.Cei de la putere isi rad in barba victoriosi, fara emotii,fara sa faca o campanie electorala pe bune, rad de lupta partidelor romanesti, de imprastierea de voturi intre noi.Multi nu au buletine de Corunca si multi nu se prezinta la vot.
Personal nu am avut alte asteptari de la aceste alegeri; mi-am dorit doar o majoritate de consilieri in opozitie si uniti in coalitie sa contam la vot,atat. Va rog sa ne judecati nepartinitor pe toti consilierii, cei de la putere apoi si cei de la USR si activitatea lor. Munca,implcarea,calitatea oamenilor din echipa si experienta acumulata de ce nu au contat(?!).

02/06/2024

În Corunca, avem candidați din toate partidele politice, ceea ce este normal și democratic. Din păcate, astfel voturile noastre se pulverizează și același partid câștigă puterea absolută de 34 de ani. Știți la cine mă refer, da? UDMR merge la vot cu un singur candidat, în timp ce noi ne dispersăm și, din cauza dezamăgirii multora față de politică, nici măcar nu ne prezentăm la vot.

Am auzit vecini spunând: "Votez acel candidat că este om fain". Dar oare omul fain are vreo șansă de reușită? Credeți că cineva care a trecut prin primărie doar pentru a plăti impozite, fără nicio minimă experiență în administrație, fără nicio acțiune civică, care are singurul argument viabil în a schimba ceva cu altceva, este omul potrivit pentru funcția de primar sau de consilier? Să știți că foarte mulți cetățeni nu știu că voturile pentru candidatura de primar nu asigură un mandat de consilier. Pentru consiliu sunt alte buletine de vot. Cu cât se obțin mai multe voturi, se obțin mai multe mandate.

Nu vă irosiți votul pe perdanți! Toți cei care nu adună suficiente voturi pentru un mandat vor asigura mandate în plus pentru UDMR.

Rețineți, avem alegeri într-un singur tur, cu vot etnic pur în Corunca, nu pe baze meritocratice și proiecte de perspectivă, ceea ce nu permite o competiție adevărată. Alegeți pe cineva competent, un gospodar care a demonstrat ceva în viața lui și s-a implicat în administrație, un curajos cutezător, un vizionar!

PNL vine în fața alegătorilor cu o echipă întărită, cu candidați serioși: 3 juriști, antreprenori, un fost judecător la Curtea de Apel. Acesta este adevărul curat pe care nu mă feresc să vi-l spun. În comunitatea noastră, de regulă votăm omul și nu partidul din care face parte. Prezența masivă la vot va face diferența, votul vostru este important dacă doriți schimbarea. Și pentru etnicii maghiari ar fi mai avantajos să existe un echilibru al puterii în administrația locală. Unde atât primarul, cât și viceprimarul și majoritatea consilierilor sunt de la același partid, respectul pentru comunitate este la cote minime. Nu îi interesează părerea oamenilor. Nu mai are cine să-i oprească din abuzuri. Nu doar limba contează într-o primărie, ci și eficiența cheltuirii banului public.

La alegerile anterioare, maghiarii s-au prezentat la vot în proporție de 62%, iar românii doar 31%, mulți dintre ei neavând reședința în comună. Echipa noastră nu va face promisiuni deșarte și personal am promis doar că-mi fac datoria. Eu nu fac politică în CL, fac administrație cu gândul la dorința cetățenilor. Sunt în CL Corunca, într-o opoziție minoritară și cunosc ce se poate obține sau nu. Sper doar ca în viitor să avem o opoziție majoritară și unită, într-o coaliție, pentru a obține cât mai mult posibil.

Constat că unora le plac poveștile și promisiunile frumoase. Alții cred în sperietorile lansate de cei care riscă să își piardă puterea.

Cu o echipa intarita, unita, competenta si dinamica, vom invinge!
22/05/2024

Cu o echipa intarita, unita, competenta si dinamica, vom invinge!

09/05/2024

Multi concetateni nu cunosc atributiile CL conform Codului Administrativ, multi nu inteleg ce inseamna sa fi in opozutie minoritara si ca proiectele noastre sunt respinse automat de "puterea" monolitica a primarului in functie.
Personal ma simt frustrat de lipsa posibilitatii de a face schimbare si lipsa alegerilor democratice in doua tururi.
Nu inteleg pasivitatea comunitatii maghiare din comuna noastra Corunca si ca accepta mediocritatea si nu impune in organizatia lor politica o concurenta reala pe proiecte si rezultate concrete.

Address

Koronka

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Aurel Mașca - consilier local posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Aurel Mașca - consilier local:

Share