08/10/2014
Dzień 1 i 2 listopad to dni szczególne – cmentarze pełne są kwiatów, dekorujemy groby i rozświetlamy je tysiącami zapalonych zniczy…… Pamięć o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas jest naszą tradycją. Wspominamy ich kiedy nam ciężko, ale także wspominamy te dobre chwile kiedy byli wśród nas.
Pamiętajmy o nich w tych dniach zadumy i wspomnień – zapalmy znicz, udekorujmy groby naszych bliskich kwiatami i wiązankami.
Zaduszki to polski współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. W Kościele katolickim Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki), jest dniem modlitw za dusze zmarłych, przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy odeszli od nas……….
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.