26/02/2026
W dn. 20 lutego członkowie mieli okazję do debaty z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa 🤝🌱
Polsor reprezentowali specjaliści ds. sprzedaży i rejestracji środków ochrony roślin, nawozów oraz sprzedaży internetowej 💼💻 W spotkaniu udział wzięli Pan Dariusz Wiraszka, Z-ca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Pani Joanna Tumińska, Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Nawozów.
Celem naszego spotkania było przedstawienie Inspekcji postrzegania przez podmioty handlowe kilku kluczowych obszarów:
🔎 Nielegalne śor i nawozy – rozmawiano o skali zjawiska, wciąż niskiej świadomości użytkowników, wpływie na jakość płodów rolnych, trudnej wykrywalności oraz potrzebie szerokiego komunikowania zagrożeń.
♻️ Odbiory pustych opakowań po śor – omawiano kontrowersje na linii dystrybutor–rolnik, zróżnicowaną świadomość użytkownika profesjonalnego oraz stałą potrzebę szkoleń i edukacji.
📜 Nowelizacja ustawy o środkach ochrony roślin – ponownie przeanalizowano ostatnie zmiany. Oceniono, że poza ograniczeniami dotyczącymi obrotu fumigantami, nie nakładają one dodatkowych obciążeń dla rolników i dystrybutorów.
🏢 Kontrole WIORiN u dystrybutorów – podsumowano dotychczasowe doświadczenia w zakresie częstotliwości i celowości kontroli, rosnącej wiarygodności podmiotów oraz merytorycznego podejścia kontrolujących. Wskazano także na potrzebę spójności w interpretacji przepisów.
🤝 Obszary do współpracy – Polsor zadeklarował otwartość na dialog i współdziałanie w ograniczaniu rynku nielegalnych środków ochrony roślin oraz wymianę informacji w granicach obowiązujących przepisów. GIORiN wyraził nadzieję, że dystrybutorzy – dzięki szerokim kanałom sprzedaży – będą wspierać proces przybliżania rolnikom regulacji prawnych, które bywają nieuzasadnienie zniekształcane.
Zarówno Polsor, jak i GIORiN doceniają zainicjowaną platformę dialogu i rozważają kolejne spotkania w przyszłości.