05/05/2019
Trénujeme na nočník
Jaro a léto je ideálním obdobím pro přechod z plínek na nočník. Přestože jde o záležitost, u které si všichni rozumně uvědomujeme, že zvládneme. Zvládlo ji již tolik lidí před námi. Přesto je to pro řadu maminek extrémně stresovým obdobím. Představa a následně mnohokrát ověřena situace, kdy zrovna v té nejméně vhodné chvíli dítě nestihne doběhnout, má mokré nejen bodyčko, tepláčky ale i boty, a to několikrát denně jednoduše stresovým okamžikem je. Pokud se to stane, jednou, dvakrát anebo třikrát, tak to všichni dobře zvládáme. Ale to na naučení většinou nestačí. Je třeba se připravit na to, že to bude trvat déle, bude se to dít v nevhodných okamžicích (vaříte u sporáku, převlíkáte druhé dítě, jste na toaletě, jste na návštěvě, kde mají drahý koberec apod.) Níže uvádím pár tipů, které se nám osvědčily.
- Mějte, prosím, na paměti , že bez nehod to nepůjde, je to proces učení, a to znamená i nezdarů. Aby vše proběhlo za nejmenších nehod, zvolte vhodné období, tzn., když nejste stresováni jinými událostmi, dítě má dozrálý močový trakt, je zdravé - tzn., není nachlazené anebo nemá nachlazené orgány. Např. na jaře a na podzim kdy dítě tráví hodně času na písku, který je již chladnější, tak často nastydne. Ani o tom nevíte, ale projeví se to tím, že najednou se Vám 3x počůrá, a to po 14 denním období, kdy krásně chodí na nočník a upozorňuje předem, že chce na záchod. Stále si opakujte, že dítě Vám to nedělá naschvál. Dělá to nejlépe jak umí a vy také, proto to ani sobě nevyčítejte, když ztratíte nervy. Zase se zklidněte a situaci napravte (dítě pomazlete, omluvte se mu za prudkou reakci) a bude Vám oběma lépe.
- Základním předpokladem je, že musí mentálně chápat potřebu, že potřebuje na záchod, ale zároveň musí mít dozrálé močové ústrojí. Pokud jedno z toho není, tak se učení na nočník prodlužuje na dlouhou dobu, a to je stresové pro řadu rodičů. Náš příklad. První dítě se naučilo na nočník během 3 týdnů. Syn měl rok a 6 měsíců. První 4 dny byly extrémně stresové, převlíkali jsme i 7x denně, došly nám všechny tepláčky, suché boty, prostě vše. Ale nic netrvá věčně. Za 3 týdny nebylo co řešit. V roce a půl byl syn bez plenek na den, trvalo však ještě dalších 9 měsíců než byl bez plenky na noc. U dcery jsme začali ve stejném období. Nešlo to. Chápala, že musí na nočník, ale nestíhala doběhnout. Potřebu, že se jí chce čůrat cítila až na poslední chvíli. Trakt nebyl vyzrálý, přestože mentalita byla. Po více jak měsíci a půl neustálých nehod jsem to vzdala a nasadila jsem zpátky plínky. Brala jsem to jako mou chybu, že to neumím, její chybu, proč to neříká dřív. Vždyť syn byl zcela bezproblémový. Ale opustila jsem toto stresové období. Plínky měla další téměř rok. Začali jsme znova, když měla 2,5 roku a řeknu Vám to byla pohoda. Během jednoho týdne byla zcela bez plenek, i bez plenek na noc. Najednou to šlo tak snadno. Chci tím jen říct, že někdy na sebe vyvíjíme extrémní tlak, ale vlastně jsme jen netrpěliví. O nic nejde. Nebojte se, dítě nebude mít plínky věčně a jaký názor mají lidé okolo Vás je zcela bezpředmětné. Pokud Vás kritizují, tak to přece mnohem více vypovídá o nich než o Vás a to mějte stále na mysli.
- V tomto krásném, ale náročném období Vám to chceme usnadnit a máme pro Vás až do konce června 20 % slevu na tréninkové kalhotky. Sleva začne být aktivní od dnešní půlnoci.
S láskou
Hana